Anime Galaxy
Nu esti inca membru?
Atunci inregistreaza-te, intra in comunitatea noastra, descopera lumea anime asa cum n-ai facut-o niciodata si bucura-te alaturi de noi seriile vizionate!

AcasaAcasa  Galaxy PortalGalaxy Portal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Tehnologia Japoniei

In jos 
AutorMesaj
BlitzZMay
Admin
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 630
Varsta : 24
Warn :
0 / 1000 / 100

Puncte : 19060
Reputatie : 1
Data de inscriere : 04/11/2008

MesajSubiect: Tehnologia Japoniei   Vin Dec 12, 2008 9:59 pm

Succesul tehnologic al Japoniei este o combinaţie între adaptabilitate şi invoaţie.
Că tot s-au amintit maşinile japoneze (zic de maşini deşi nu le prea le am la inimă): americanii iubeau maşinile mari, dar care maşini erau nesigure şi consumau enorm de mult (25-30%); benzina nu era problemă că era ieftină, şi în domeniul auto nu exista concurenţă străină. În 1973 vine criza petrolieră, se scumpeşte benzina, Guvernul S.U.A. impune fabricanţilor să fabrice maşini cu consum mic. Japonezii profită de ocazie şi exportă la greu maşini mici cu cosnum redus. Americanii înceracă să fabrice şi ei modele mici şi economice, dar japonezii erau versaţi în a construi aşa ceva. În zilele noastre maşinile japoneze fac mare concurenţă maşinilor americane, acolo, în S.U.A. Şi acum americanii vor şi maşini mici europene...

Şi o să dau ceva exemple din domeniul electronicii (aici mă pricep eu cât de cât mai bine).
- Magnetofonul modern este inventat de nemţi în timpul celui De-al Doilea Război Mondial. În 1950 "Sony" fabrică primul magnetofon din Japonia.
- În S.U.A. în 1954 apare primul radiorecptor tranzistorizat. În 1955, în Japonia "Sony" fabrică radioreceptoare tranzistorizate.
- În 1954, în S.U.A. "R.C.A. (Radio Corporation of America)", fabrică primul televizor color electronic din lume, modelul CT-100 (existase şi un sitem mecanic de transmitere a imaginilor în culori; dar a izbucnit războiul din Coreea şi aşa am avut norocul să se impună sistemul electronic). În 1962, Japonia devine a 2-a ţară din lume care producea în serie televizoare color; firma se numea "Sharp" (ei au şi produs şi primele televizoare japoneze, în 1953). O să râdeţi, dar... Cuba, nu Japonia a fost a 2-a ţară din lume care a avut televiziune color (se întâmpla în 1959). Să NU uităm de inovaţia numită "Trinitron", care venea tot de la "Sony"; poate cel mai bun C.R.T. (tub cinescop) fabricat vreodată. Televizoarele japoneze au prins la americani, deoarece ale lor erau inferioare celor japoneze şi vest-europene.
- În 1956 americanii inventau primul magentoscop (videomagentofon), un videorecoreder care nu avea casetă, ci bandă a la magnetofon (însă citirea benzii se făcea altfel). În 1969 "Sony" (ce n-au făcut ăştia) scot primul video cu casetă, U-Matic (era doar pt. uz profesional). În 1976 "Sony" lansează sistemul video Betamax (din care se va dezvolta Betacam, folosit în televiziune), iar cei la "J.V.C. (Video Corporation of Japan)" primul videorecorder V.H.S. (la început V.H.S. însemna "Vertical Scaning Sistem", nu "Video Home System"). De astă dată "Sony" va ieşi în pierdere, Betamax neprinzând decât în Japonia, S.U.A. şi Venezuela.
- "Sony" iară rupe gura târgului cu primul Walkman. Nu dădea performanţe audio foarte bune, dar nu mai trebuia să cari casetofonul după tine.
Sf. primei părţi.

Unele electronice româneşti erau aşa de bune pt. că erau japoneze! Televizoare româneşti, precum Naţional, Luchian şi Grigorescu aveau lămpi (tuburi electronice) japoneze; nu ştiu dacă tubul catodic (cel pe care se forma imaginea) era japonez; pt. cei curioşi (dacă există) primele televizoare româneşti aveau piese franţuzeşti. Primele modele din radioreceptor românesc portabil care avea F.M., apărut în 1965 şi numit Mamaia S651T era japonez (ha, ha, am unul din ăsta pe acasă); cred că primele din celebrele "Gloria" erau japoneze. Şi unele dintre primele Telecolor (ale nosatre 1 televizoare color) aveau tub cinescop japonez - "Toshiba" (făcut mai pentru noi, dar tot de 100 mai bun decât alea ale ruşilor, care erau nişte petarde).

Did you know?
The paralyzed puppets died
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://animegalaxy.forumz.ro
Doppelganger
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 212
Varsta : 25
Localizare : Japan...:P
Stare de spirit : Crazy
Warn :
0 / 1000 / 100

Puncte : 18552
Reputatie : 7
Data de inscriere : 06/11/2008

MesajSubiect: Re: Tehnologia Japoniei   Dum Dec 14, 2008 1:35 pm

Intradevar sunt foarte avansati in tehnologie insa tot America ramane pe primul loc la stiinta.....cred....oricum cei cu ochii mici sunt primi care au facut roboti,etc....nu? Very Happy

Nina Williams
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ancafe.wikiforum.ro/

Tehnologia Japoniei
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Anime Galaxy :: General :: Japan-All about it-
Mergi direct la: